Finance

 • Čína zaplavuje Evropu solárními panely. Clo není řešení, říkají odborníci
  on 2. 10. 2023 at 18:00

  Zástupci z řad evropského solárního průmyslu varovali zákonodárce, aby nezaváděli cla na dovoz solárních panelů a souvisejících komponentů z Číny. Narušení dodávek by podle jejich slov poškodilo schopnost Evropy rychle přejít na obnovitelné zdroje energie.

 • Vietnamský developer podvedl na 42 tisíc investorů, ukradl 30 bilionů dongů
  on 2. 10. 2023 at 17:08

  Vietnamská developerská společnost Van Thinh Phat Holdings Group mezi lety 2018 a 2020 podvedla až 42 000 investorů a připravila je o celkem 30 bilionů dongů, tedy asi 28,3 miliardy korun na prodaných nelegálně vydaných dluhopisech, oznámila policie. Ředitelka společnosti Truong My Lan byla v případu zatčena už loni, nyní však ministerstvo veřejné bezpečnosti poprvé oznámilo figurující sumu.

 • Orlen uměle snižuje ceny benzinu, aby pomohl vládě, viní firmu polská opozice
  on 2. 10. 2023 at 16:48

  Polská opozice obvinila petrochemický koncern Orlen, že před nadcházejícími parlamentními volbami uměle snižuje cenu paliv a pomáhá tím v kampani vládnoucí národně konzervativní straně Právo a spravedlnost (PiS). Informovala o tom v pondělí agentura DPA. Pokles cen na čerpacích stanicích Orlenu byl patrný také v českém pohraničí.

 • Zelená ocel je hudba budoucnosti. Cesta k vodíku vede zatím přes zemní plyn
  on 2. 10. 2023 at 16:00

  Automobilky a oceláři stále více cílí na ekologickou ocel. Jejich snahy korespondují se zelenými plány Evropské unie, která se dlouhodobě snaží snižovat emise oxidu uhličitého. Problémem však je, že výroba zelené oceli prozatím zůstává neekologická. Zeleného vodíku, ze kterého se vyrábí, je málo. Přechodným palivem by měl být hlavně zemní plyn, jehož užívání ale rovněž příliš zelené není.

 • Také Budvar mění ceníky. Čepované pivo zdraží o korunu, balené až o dvě
  on 2. 10. 2023 at 14:33

  Pivovar Budějovický Budvar zdraží pivo v listopadu či prosinci od pěti do osmi procent. Čepované pivo podraží o korunu, balené pivo o korunu až dvě koruny. Průměrné zdražení u baleného piva bude okolo 1,50 Kč. „Příčinou jsou inflační tlaky, pivovaru také stále rostou náklady,“ sdělila manažerka komunikace Budvaru Ivana Chlumáková. Krok přichází nedlouho poté, co zdražil i Plzeňský Prazdroj.