14 věcí, kterých bychom mohli litovat

14 věcí, kterých bychom mohli litovat na sklonku života

Jak se lidský život blíží ke svému konci, každý z nás má v oblibě se ohlédnout a zhodnotit ten svůj dosavadní život. Zhodnotit, zda byl dobrý nebo jsme jeho potenciál nikdy nedokázali využít naplno. Či máme víc těch vzpomínek, na které vzpomínáme rádi anebo takových, které nás bolí. Zda jsme si dokázali splnit své sny nebo jsme se k tomu neodhodlali.

Proč tomu tak je. Možná nám s věkem přibývá sentiment. Možná už cítíme, že si velké plány do budoucna už tvořit nemůžeme, a tak se víc upínáme k minulosti. A možná je to tím, že tváří v tvář smrti spadne nálepka důležitosti ze všech těch nepodstatných věcí a zůstanou jen ty, na kterých skutečně záleží.

Ať už je to tak či onak, je tady pár věcí, kterých lidé litují nejvíc. Tento článek nemá deprimovat.. Právě naopak, věcmi, o kterých píši níže, vás chci inspirovat a donutit k zamyšlení, dokud máme ještě dostatek času s tím něco udělat. Abychom se všichni vyhnuli těm, kterých bychom litovali a nebát se těch, na které nám zůstanou nezapomenutelné zážitky po celý život.

1. Že jsme nevyužívali šance

Říká se: „Nelituji věcí, které jsem udělal, ale věcí, které jsem neudělal. Jestli se rozhodujeme něco zkusit, pak k tomu máme důvod. V tomto okamžiku to chceme. Pokud ale nemáme dostatek odvahy a nechytneme tu šanci za vlasy, tak si to budeme v budoucnosti, s největší pravděpodobností, vyčítat. Možná si budeme říkat: „Kdybych to zkusil, mohlo by….“

Ovšem na „kdyby“ se v životě nehraje.

2. Že jsme na sobě více nepracovali

Toto budeme litovat obzvlášť, když si vzpomeneš na všechny vztahy, na kterých stačilo o trochu více zapracovat, na všechny pracovní příležitosti, které zůstali, kvůli naší lenivosti nebo bojácnosti, mimo náš dosah a na mnoho dalších věcí, které se nestaly a měly se stát. Proto pracujme na sobě. Zlepšujme se v oblastech, kde se zlepšit chceme. To je věc, kterou děláte pro sebe a svoji budoucnost. V dnešní době internetu není problém se něčemu naučit. Existuje nepřeberné množství možností.

Ať chceme zlepšit své povahové vlastnosti, dovednosti, znalosti nebo cokoliv jiného, najdou se vždy na to nástroje.

3. Že jsme se příliš zajímali o to, co si myslí druzí

Vzdali jsme se někdy svých snů, nešli jsme do akce, neprojevili jsme svůj názor, jen proto, co by tomu řekli ostatní. Příliš nasloucháme názorů druhých a ty naše odsouváme do pozadí. Ztrácíme tak svou jedinečnost, svoji individualitu a stává se z nás ovce uprostřed stáda. Kam jdou všichni, tam jdeme i my. Nikdy se nevzdávejme svých snů, protože se obáváme toho, co by na to řekli ostatní. Každý z nás se narodil jako jedinečný, tak proč bychom se měli ztrácet někde v davu. Ti, kterým na nás záleží ocení naši individualitu. Názor těch, co to nesvedou, nás nemusí tížit. Svět patřil těm, co se nebáli své sny následovat.

Nikdy nedokážeme kápnout do noty každému, tak se o to ani nesnažme. Šetřeme si energii na svoje sny a cíle.

4. Že jsme nebyli vděční

Říká se, že si často uvědomíme to, co jsme měli, až v momentě, když to ztratíme. Možná i to je ten důvod, proč si všechny důležité věci uvědomíme, až když zestárneme. Nečekejme tak dlouho, abychom si uvědomili, jak bohatý vlastně jsme.

Protože, když máme jídlo na svém stole, střechu nad hlavou a pár lidí, kterým na nás záleží, jsme bohatší, než si myslíme.

Můžete se podívat na moje video o vděčnosti.

5. Že jsme to hráli na jistotu

Říká se, že když v životě odmítáme zariskovat, riskujeme tím vlastní život. Protože ať toužíme po čemkoliv, vše obsahuje určitou míru rizika. Například, když se nám líbí nějaká dívka nebo chlapec, buď se smíříme s tím, že se nikdy nedozvíme, či je to ta (ten) pravá/ý a neoslovíme je nebo budeme riskovat odmítnutí. Pokud toužíme po lepší práci, ale nezkusíme se jí ujmout, pak budeme stále nespokojení v té současné.

Vše, co stojí za to získat, většinou má nějaké riziko. V živote zkrátka občas riskovat musíme, tedy aspoň pokud chceme žít život, o kterém sníme.

6. Že jsme se podceňovali

Podceňovat se je jako podřezávat pod sebou větev. Víme jaké jsou naše přednosti, přesto někdy o sobě zapochybujeme. To ještě není nic špatného, pokud s tím pracujeme a své pochybnosti rozptýlíme. Když nezapracujeme, tak se začneme podceňovat. Máme utkvělou představa, že něco nezvládneme a tak se ani do ničeho nepustíme. To je to nejhorší, co můžeme pro svůj život udělat. Pokud se na něco necítíme, pak je třeba se to naučit lépe. Každopádně je třeba to zkusit.

Jak se říká: „Učený z nebe nespadl.“

7. Že jsme nešetřili a neinvestovali

Pokud jsou lidé mladí, tak neřeší budoucnost. Chtějí si jen užívat. Jenže toto období brzo končí a pak zjistí, že se mají co ohánět, aby vyšli s penězi. Šetření je nuda a důchod je v nedohlednu, a tak se nezabývají šetřením. Většinou „investují“ do věcí a činností, které jim nic nepřinesou. V horším případě je ještě více zatíží. Takový nezodpovědný přístup k financím, nám dokáže v budoucnosti řádně zkomplikovat život. Nejlepší investice je do svého vzdělání a zdraví. Toto vše budete kvitovat později. Vzdělávejme se, zajímejme se, přemýšlejme.

Investujme do takových věcí, které nám přinesou okamžitý nebo dlouhodobý zisk a přínos.

8. Že jsme se více nehýbali

Cvičení a pohyb vůbec má mnoho výhod pro naše zdraví. Nejen fyzické ale také psychické. Nejen, že zlepšujeme svou fyzickou kondici, ale také dodáváme více kyslíku našemu mozku a to se projeví na naší kreativitě. Zvládneme lépe i těžkosti, které nám život připraví. Mnohdy se nám nechce, je to namáhavé. Ovšem v tom to je. Když budeme překonávat svoje hranice, lépe řečeno svoje bloky, tak budeme silnější a odolnější. Dokážeme sami sobě, že zvládneme mnohem víc než jsme si zprvu mysleli. Budeme tak více šťastní, sebevědomější a spokojenější.

Investice do vlastního těla se vždy vyplatí.

9. Že jsme nedbali o svoje zdraví

O (ne)cvičení jsme si řekli výše. Teď si povíme o dalších věcech, kterými devastujeme svoje tělo. Kouření, drogy, alkohol a nezdravé jídlo. Nezdravý životní styl ničí naše tělo a snižuje jeho životnost. Je to hloupé nebo dokonce frajeřina, chceme zapadnout do kolektivu. Neudělá to z nás zajímavějšího člověka nebo dokonce atraktivního. Jediný účinek je, že nám to ubere pár let života.

Investice do svého zdraví je hodně důležitá. Zhodnotí náš život nejen teď, ale hlavně v budoucnu.

produkty s Reishi

Tip na zlepšení zdraví je Reishi (Ganoderma Lucidum) a chutné produkty s ní.

10. Že jsme dali příliš času své práci

Práce je potřeba, je to hlavní složka finančního prospěchu. Ať je to zaměstnanecký poměr nebo podnikání, vždy se snažíme vydělat co nejvíce. Zdroj financí je třeba pro naše plány, cíle a sny. Často se říká: „Čím déle budeš v práci, tím více vyděláš.“ To je ovšem mýtus. Bohužel mnoho lidí to mají za své a pak se diví, že nemají čas na koníčky, rodinu, přátele, dům, zahradu nebo dokonce na odpočinek a relaxaci. Jsou mnohem důležitější věci než jen od noci do noci pracovat. Žádné peníze ti nevrátí čas, který jsi jim věnoval. Proto je lepší pracovat efektivně. Maximalizovat zisk a minimalizovat čas k tomu potřebný. Pracujme chytře a efektivně, abychom měli více času na sebe a své blízké. Jinak se nám může stát, že se o svůj úspěch a peníze nebudeme mít s kým podělit.

Zapamatujme si, že mít hodně peněz a nemít čas si je užít, je k ničemu!

11. Že jsme nedokázali odpustit

Zloba, zášť, hněv a podobné negativní emoce se promítají na našem zdraví. Když nám někdo ublíží, pak to nosíme dlouho v sobě. Někdy i po celý život. Ať je důvod vážný nebo jen malicherný, vždy je třeba hledat způsob jak se ho oprostit. Je třeba se naučit odpouštět. Zapomeňme na staré křivdy a zbavme se veškerého hněvu, který vůči druhým chováme. Zapomeňme na pomstu, nenávist, zlost. Naučme se odpouštět i těm, co o to nežádali, stejně tak odpouštět i sobě.

Ze zlosti nikdy nic pozitivního nevzejde a to přece nepotřebujeme.

12. Že jsme ublížili

Je pravda, že někteří si libují v ubližování druhým. Naštěstí pro většinu z nás není ubližování druhým ničím příjemným. Takové chování nás později dokáže pronásledovat a trápit dlouhé roky. Většina lidí, včetně mě, se snaží druhým pomáhat. Pokud konáme v rozporu s naším přesvědčením, pak to má pro naši psychiku zatěžující účinek. Je to jako těžký kámen, kterého se nemůžeme zbavit. Proto vždy přemýšlejme nad následky našeho chování. Místo ubližování raději konejme dobro.

Pomáhejme, kde je to potřeba. Mohou to být třeba jen malé drobnosti, i tak se budeme cítit lépe.

13. Že jsme zůstávali ve vztahu, který nefungoval

Moje vlastní zkušenost hovoří za vše. Zůstával jsem v naprosto destrukčním vztahu, kvůli dceři. Myslíte, že mi to něco přineslo? Ano přineslo. Zdravotní i finanční problémy! Všichni asi známe někoho, kdo setrvává ve vztahu, který není funkční nebo dokonce škodlivý. Je to z různých důvodů, kvůli dětem, závislosti nebo setrvačnosti. Je to jen oddalování nevyhnutelného. Nejsme šťastní a nikdy nebudeme. Jsou jen dvě možnosti. Na vztahu zapracovat nebo ho ukončit.

Protože zůstat ve vztahu, který oba ničí, to je zaručená cesta za neštěstím a sebezničením. Navíc je to ztráta drahocenného času.

14. Že jsme zapomněli, že i v maličkostech je radost

Drobnosti a malé věci nám přináší každodenní život. Většina takových nám vyplňuje veškerý náš čas. Tím, že si jich nevšímáme, vlastně ztrácíme kontrolu nad děním. Věnujme jim svoji pozornost. Mějme radost z každé z nich. Většinou totiž registrujeme jen ty záporné. Vzbuzují u nás větší emoce.

Chceme si pamatovat jen ty negativní a nebo ty malé drobnosti, které nám dělají radost?

To jsou jen některé věci. Každý člověk má mnoho dalších věcí kterých lituje. Možná se v článku najdete, možná si vytvoříte svůj vlastní seznam a postupně začnete odškrtávat věci, které jste již napravili.

V tom Vám přeji mnoho štěstí a úspěchů.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *